Cesta horských nosičů

O nás

Helmut Hofer

Narodil se v únoru 1933, do německé školy a po válce dva roky i do české školy chodil ve Velké Úpě. Před poválečným odsunem sudetských Němců jeho rodinu zachránila práce nosičů pro Českou boudu na Sněžce.

V chalupě přímo pod lanovkou na Portášky asi kilometr nad Velkou Úpou žil s manželkou do konce svého života. Jako nosič se živil v letech 1948 až 1953, po vojně se vyučil elektrikářem a potom pracoval v textilce v Maršově.


Výňatky z článku na idnes.cz z 9.4.2021

Potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy zemřel ve věku 88 let. Byl posledním žijícím nosičem v Krkonoších, starodávným řemeslem se po staletí živili generace jeho předků.

Jako profesionální nosič začal Helmut Hofer pracovat ve svých 15 letech. V létě mu cesta s nákladem na Sněžku trvala zhruba čtyři hodiny, v zimě až šest hodin. V hlubokém sněhu mnohdy nosiči lezli na horu po čtyřech.

Helmut Hofer před lety spolupracoval na obnovení stezky horských nosičů, po které on a jeho předkové chodili s nákladem. Jako jediný si pamatoval, kudy původní trasa vedla.

>>celý článek

(použité fotografie jsou z archivu Helmuta Hofera)